Knižnično-informačný systém pre malé a stredné knižnice
From Slovakia
Projekt Knižnično-informačný systém tretej generácie (KIS3G) vznikol na základe uznesenia vlády SR, ktoré je venované implementácii informačných a komunikačných technológií v knižniciach. Podstatou projektu je skutočnosť, že slovenské knižnice (vedecké, akademické, verejné, špeciálne a SNK) by mali:
Knižniciam, ktoré nemajú možnosť využívať spoločný softvér Virtua v združení KIS3G, by mal slúžiť Knižnično-informačný systém pre malé a stredné knižnice (KIS MaSK). Po prieskume a rozsiahlej analýze sa skonštatovalo, že ISIS je jeden z najpoužívanejších knižničných systémov na Slovensku kvôli dostupnosti a cenovej nenáročnosti (má približne 700 používateľov). Databázový rešeršný systém CDS/ISIS vznikol na pôde UNESCO už v roku 1985. Jeho šírenie po svete zabezpečuje UNESCO prostredníctvom siete národných distributérov, na Slovensku je ním Centrum vedecko-technických informácií SR v Bratislave. CDS/ISIS je použiteľný všade tam, kde treba určité údaje evidovať, vyhľadávať v nich a vytvárať rôzne kombinácie výstupných zostáv. Vďaka svojim vlastnostiam ho využívajú nielen verejné, špeciálne, školské knižnice, ale aj štátna správa a zdravotníctvo. Od roku 1998 je používateľom k dispozícii CDS/ISIS pre Windows – WinISIS, ktorý plní úlohu základnej verzie v prostrední Windows.
Charakteristika systému Je určený pre malé a stredné knižnice, ktoré nemajú trvalý prístup na internet, vyvinutý bol s cieľom katalogizácie v spojení s výpožičným procesom, pracuje v jednoužívateľskom režime aj viacpoužívateľskom v sieti, komunikačný formát – štandard ISO 2709, výmenný formát – MARC 21, kód – LATIN 2. Vyžaduje si:
Použitá technológia Základom aplikácie knihovníckeho systému MaSK je databázový systém CDS/ISIS, verzia WinISIS 1.5, využívaný na rešeršovanie a formátovanie tlačových výstupov, reindexáciu a štandardný export/import dát. Prečo WinISIS?
Prečo MaSK?
Štruktúra systému – stručná charakteristika databáz Systém sa skladá z niekoľkých databáz, ktoré sú vzájomne prepojené podľa funkcií. 1. Databáza SNK – obsahuje 444 951 kníh:
2. Databáza – lokálny katalóg (KAT) Je to katalóg, ktorý si buduje každá knižnica podľa vlastných potrieb. Katalóg sa môže doplňovať dvoma spôsobmi:
Záznamy v katalógu obsahujú informáciu o prípadnom vypožičaní (rezervácii). 3. Databáza – výpožičky (VPROC) Je určená pre prácu spojenú s výpožičným procesom. Spolupracuje s lokálnym katalógom a poskytuje informáciu o stave knihy v knižnici (požičaná – voľná). Základné funkcie výpožičného systému: a) evidencia používateľov b) evidencia výpožičiek Ďalšie funkcie výpožičného systému:
4. Pomocné databázy Sú to databázy, ktoré sa používajú pri zápise a oprave záznamu v lokálnom katalógu:
Rešeršovanie – výbery Tvorí ucelenú kapitolu v systéme. Je založené na metóde index-sekvenčného prístupu, ktoré je rýchle a spoľahlivé. Je možné vyberať dvoma spôsobmi: 1. Vlastné vyhľadávanie systému KIS MaSK (jednoduché vyhľadávanie – priamo z každého záznamu hľadáme v celej 2. Vyhľadávanie prostredníctvom WinISIS-u je možné vyberať dvoma spôsobmi: Import a Export Sú dva spôsoby vstupu/výstupu: a) realizácia prostredníctvom WinISIS-u: b) zápis do štandardného ISO 2709 Archivácia a záložné kópie systému Dáta je potrebné archivovať pre prípad ich zničenia z rôznych prevádzkových a iných dôvodov, a to:
A ak sme zúfalí, kto nám poradí? Systém obsahuje tri manuály, ktoré sú v samostatných súboroch na disku:
Tieto súbory nenahrádzajú manuály WinISIS-u, ale sú ich doplnkom pre KIS MaSK! Záujem o softér KIS MaSK prejavili k 22. júnu 2005: obecné knižnice, mestské knižnice, školské knižnice, mestské kultúrne strediská a múzeá, a to v celkovom počte 22. Je tento počet dostačujúci? Odpovieme si… Najväčšie zastúpenie majú obecné knižnice Trenčianskeho, Trnavského a Žilinského samosprávneho kraja. Na druhej strane si uvedomujeme, že o našej zmluve o prevádzke MaSK-u – hlavne o bode V. – Náklady – sa už dlho individuálne rokuje, čo brzdí samotnú inštaláciu softvéru. Napriek tomu bola už uskutočnená prvá inštalácia v Obecnej knižnici Vincenta Šikulu v Dubovej pri Modre (21. júna 2005). Pevne dúfame, že počet inštalácií bude narastať. |