Tvorba e-obsahu v akademickej knižnici. Skúsenosti z UK PU
From Slovakia
Akademická knižnica podľa svojho zamerania patrí v rámci knižničného systému SR ku knižniciam, ktoré by sa mali najviac zapájať do tvorby e-obsahu. V akademickom prostredí sa totiž dennodenne tvorí množstvo dokumentov (prednášky, učebné texty, študentské práce, odborné články, výskumné správy…), z ktorých nezanedbateľná časť je prístupná len v elektronickej forme. Napriek tomu, že mnohé akademické knižnice majú personálne problémy a nedostatočné technické vybavenie, je ich povinnosťou zapájať sa do tvorby elektronických dokumentov, alebo aspoň vytvárať podmienky na ich sprístupňovanie. V prípade, že sa akademické knižnice nebudú o to snažiť, stratia tým nielen možnosť podieľať sa na tvorbe elektronického repozitára vysokej školy, ale aj možnosť kvalitatívne ovplyvňovať formálnu stránku dokumentov (napr. uvádzanie vydavateľských údajov a bibliografických odkazov podľa platných noriem, tvorba metadát…), a najmä organizovane ich sprístupňovať svojim čitateľom prostredníctvom online katalógu alebo webovej stránky knižnice. Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity v Prešove (UK PU) sa snaží byť v rámci univerzity integrujúcim činiteľom pri tvorbe e-obsahu1. Z tohto dôvodu sa snaží byť iniciátorom rôznych digitalizačných projektov2, resp. sa zapája ako konzultant do projektov ostatných pracovísk univerzity, ktorých cieľom je tvorba elektronických dokumentov. V súčasnosti UK PU realizuje tieto digitalizačné aktivity:
Samozrejme, že nesmieme zabúdať aj na tvorbu webovej stránky knižnice, ktorá sama osebe ponúka dostatok elektronických materiálov. V prípade našej stránky si dovolím upozorniť aj na prezentáciu plagátov a fotoreportáží z našich akcií (ročne je ich asi 30), ktoré sú vytvorené zväčša pracovníkmi knižnice. Viaceré z uvedených projektov sú už dlhšie medzi odbornou knihovníckou verejnosťou známe a boli predstavené aj na stránkach tohto periodika, preto sa podrobne budem venovať len projektu SKASE Journals, ktorý zatiaľ nebol prezentovaný. Na jeho realizácii je možné ukázať úlohu knižnice a kooperáciu s ďalšími subjektmi pri tvorbe e-obsahu. Projekt vydávania SKASE Journals začal v roku 2004, keď nás s ponukou na spoluprácu oslovili pedagógovia z Katedry anglistiky a amerikanistiky FiF PU, združení v Slovenskej asociácii pre štúdium angličtiny (SKASE). Keďže v tom čase knižnica rozbehla projekt elektronického publikovania na PU, pedagógovia zastúpení prof. P. Štekauerom a Dr. S. Tomaščíkovou prišli s myšlienkou vydávania elektronických periodík zameraných na problematiku anglického jazyka, v ktorom by publikovali jazykovedci z celého sveta. Zárukou kvality mali byť osobnosť prof. P. Štekauera a zloženie redakčných rád periodík. Pedagógovia navrhli publikovať 3 tituly:
Predstava knižnice bola vydávať len jeden SKASE Journal, kde by boli zastúpené všetky uvedené oblasti, no nepodarilo sa nám o tom pedagógov presvedčiť, keďže už mali pripravené články do prvých dvoch titulov. Tie sme na prelome rokov 2004/2005 aj vydali a požiadali sme o ISSN. Tiež sme pomohli SKASE vytvoriť obálky periodík a samostatnú webovú stránku, ktorá je umiestnená na našom knižničnom serveri. Ku koncu apríla 2007 sme vydali 8 čísiel SKASE JTL (3 čísla ročne, z toho 1 špeciálne) a 1 číslo SKASE JTI (2. číslo vyjde do konca mája 2007). SKASE JLS zatiaľ nevyšiel ani raz. Z toho vyplýva, že jeden SKASE Journal by asi predsa len bol optimálnym riešením. Napriek tomu je úspech tohto projektu nesporný. Svedčí o tom nielen zloženie redakčných rád z renomovaných jazykovedcov z celého sveta, mená publikujúcich a kvalita ich príspevkov, ale najmä pozitívne ohlasy študentov a odbornej verejnosti nielen z PU, ale doslova z celého sveta. Úspešnosť projektu je tiež podmienená jasnými kompetenciami a presnou deľbou práce pri vydaní jednotlivých čísiel:
Môžeme konštatovať, že táto spolupráca funguje na vysokej profesionálnej úrovni a je prospešná pre všetkých, a to aj napriek tomu, že prof. Štekauer už medzičasom nie je zamestnancom PU. Na tomto príklade vidíme, ako môže akademická knižnica prispieť k tvorbe e-obsahu na univerzite. Je totiž pravdepodobné, že bez ústretovosti knižnice a jej schopnosti zvládnuť tento projekt by jeho realizácia na PU bola asi nemožná. Z nášho pohľadu sa javí ako nevyhnutné, aby akademická knižnica (zvlášť na humanitne zameraných univerzitách) svojou činnosťou a aktivitami vytvárala podmienky pre tvorbu e-obsahu, resp. sama e-obsah vytvárala. Jeho sprístupňovanie sa bezpochyby stáva jednou z úloh modernej knižnice.
Zoznam bibliografických odkazov: [1] HAĽKO, Peter. Akademická knižnica – iniciátor posunu od klasického k e-publikovaniu. In ITlib. Informačné technológie a knižnice [online]. 2006, č. 4 [cit. 2007-04-24]. Dostupné na internete: <http://www.cvtisr.sk/itlib/itlib064/halko.htm>. ISSN 1336-0779 [2] HAĽKO, Peter. Projekty digitalizácie Univerzitnej knižnice v Prešove. In ITlib. Informačné technológie a knižnice [online]. 2004, č. 2 [cit. 2007-04-24]. Dostupné na internete: <http://www.cvtisr.sk/itlib/itlib042/halko.htm>. ISSN 1336-0779 [3] HAĽKO, Peter – MAŤAŠOVSKÁ TETŘEVOVÁ, Milena – MAŤAŠOVSKÝ, Žigmund. Projekt Budovanie digitálnych akademických knižníc SR. In ITlib. Informačné technológie a knižnice [online]. 2005, č. 2 [cit. 2007-04-24]. Dostupné na internete: <http://www.cvtisr.sk/itlib/itlib052/halko.htm>. ISSN 1336-0779 |