Archív internetového archívu

Infomix

Denník NY Times publikoval príspevok o novej aktivite zakladateľa a prevádzkovateľa internetového archívu Brewstera Kahleho. Bývalý podnikateľ zo Silicon Valley, ktorý zarobil na predaji svojej spoločnosti Amazon v r. 1999, založil a prevádzkuje internetový archív http://www.archive.org, neziskovú organizáciu určenú na uchovávanie a sprístupňovanie v súčasnosti asi 150 biliónov webových stránok. Od minulého roku začal uchovávať aj fyzické dokumenty.

V  budove nachádzajúcej sa v priemyselnej zóne na predmestí Richmondu  plánuje uchovávať najvýznamnejšie diela 20. storočia pre prípad digitálnej katastrofy. Dokumenty sú uchovávané vo veľkých kontajneroch, každý víkend pribudne 20 000 zväzkov, mnohé z nich sú dary z knižníc
a univerzít, ktoré fyzické duplikáty z dôvodu nedostatku miesta museli vyradiť. Brewster Kahle už minul 3 milióny dolárov na nákup a prevádzku repozitára. Inšpiroval sa globálnym úložiskom rastlinných semien, ktoré bolo v roku 2008 otvorené na Špicbergoch. V obrovských ľadových halách tu skladujú 740 000 semien rôznych rastlín, ktoré majú tvoriť základ na uchovanie biodiverzity v  prípade veľkých globálnych kríz.

Internet sa má stať jednou veľkou knižnicou poskytujúcou univerzálny prístup k všetkým vedomostiam. B. Kahle a jeho partneri sa snažia o vytvorenie fyzického archívu, ktorý bude archivovať internetový archív http://www.archive.org/post/378330/why-preserve-books-the-new-physical-archive-of-the-internet-archive.

Repozitár sa má zo súčasných 500 000 zväzkov rozrásť na 10 miliónov. Iniciatíva sa od začiatku projektu (v júni 2011) stretla s rôznymi reakciami – či je potrebné vytvárať ďalší repozitár kníh, keď to robí Kongresová knižnica, pochybnosťami, či je potreba znovu digitalizovať fyzické dokumenty reálna. B. Kahla je presvedčený, že fyzická kópia bude raz potrebná.

Viac informácií nájdete na: http://blog.archive.org/.

Zdroj:

http://www.nytimes.com/2012/03/04/technology/internet-archives-repository-collects-thousands-of-books.html?_r=1&pagewanted=all

Share:
Issue content