Infomix
Infomix3. slovenský knihovnícky kongres na obzore
SSK, SAK a Slovenská národná knižnica v Martine organizujú v Bratislave v dňoch 24. – 25. novembra 2003 pod záštitou Ministerstva kultúry SR 3. knihovnícky kongres pod názvom Slovenské knižnice na ceste do Európy?
Na 26. novembra je plánované volebné valné zhromaždenie SAK a konferencie odborných sekcií SSK.
Bližšie informácie:
Spolok slovenských knihovníkov (SSK) – Ing. Silvia Stasselova (stassel@svf.stuba.sk)
Slovenská asociácia knižníc (SAK) – PhDr. Dušan Lechner (pupi@ulib.sk)
Slovenská národná knižnica (SNK) – Ing. Milan Rakús (rakus@snk.sk)
Internet v technických knižniciach a IS
Pri každoročnom zisťovaní stavu a činnosti špeciálnych technických knižníc a informačných stredísk na Slovensku sa CVTI SR zaujíma, okrem iného, aj o stav pri využívaní najprogresívnejších informačných technológií v týchto útvaroch. Aj keď počet vykazujúcich knižníc z roka na rok klesá, pri vyhodnocovaní hlásiacich knižníc možno s potešením konštatovať, že pri využívaní elektronickej pošty, internetu a intranetu sa vývoj nezastavil, ale napriek stálym problémom, ktoré tieto špeciálne knižnice majú, napreduje. Toto všeobecné konštatovanie možno podoprieť konkrétnymi číselnými údajmi porovnávajúcimi rok 2001 a 2002.
Kým v roku 2001 elektronickú poštu využívalo 61 zo 75 hlásiacich technických knižníc a informačných stredísk (ďalej TK/IS), čo predstavovalo 81,33 %, v roku 2002 z 57 už 47, teda 82,45 %. Zabezpečený prístup do internetu malo v roku 2001 41 zo 75 TK/IS (54,66 %), v roku 2002 už 36 z 57 TK/IS (63,15 %). Intranet ako formu vnútropodnikového internetu využívalo v roku 2001 29 zo 75 TK/IS (38,66 %), v roku 2002 už 26 z 57 TK/IS (45,61 %). Stagnujúce je len využívanie extranetu, ktorý predstavuje prepojenie súkromných sietí intranet. Vo vzorke sa každoročne objavuje len 1 špeciálna knižnica, ktorá ho využíva.
CVTI SR ako výhradného distribútora programového produktu CDS/ISIS pre SR aj tento rok opäť potešil fakt, že až 60 % všetkých používaných automatizovaných knižnično-informačných systémov v špeciálnych technických knižniciach a informačných strediskách je “isisovského razenia” a knižnice v nich vedú pre svoju činnosť dôležité moduly – najviac modul automatizovanej katalogizácie, rešeršných služieb, výpožičiek, čitateľov, akvizície a rôznych evidencií. Na drahšie systémy, ako napr. Rapid Library, Lotus Notes – KIS Aplikácia knižnica, Libris, TSeries, sa zatiaľ zmohlo len zanedbateľné množstvo z tohtoročnej vzorky hlásiacich knižníc. Uvidíme, akým smerom tu pôjde vývoj ďalej.
Ľ. S.
Na tohtoročnom 9. ročníku medzinárodnej konferencie o elektronických informačných zdrojoch INFORUM 2003 sa zúčastnilo viac ako 600 účastníkov, z toho 63 zo Slovenskej republiky. Konferencii predchádzali 2 workshopy na tému “Tipy pre pokročilé vyhľadávanie na internete“ a “Historické dokumenty v digitálnom prostredí“. Odznelo 75 prednášok na rôzne aktuálne témy. Okrem iných boli témam Digitálne knižnice: brány do našej minulosti a Profesionálne metódy vyhľadávania na voľnom a platenom internete venované samostatné sekcie.
V priebehu konferencie boli už tradične v Zrkadlovej kaplnke NK ČR vyhlásené výsledky ankety Cena INFORA 2003. Jednu z 5 hlavných cien získala Univerzitná knižnica v Bratislave za Súborný katalóg periodík. Jubilejný 10. ročník sa bude konať opäť na VŠE v Prahe v dňoch 25. – 27. mája 2004. Viac informácií nájdete na:
www.inforum.cz a www.ikaros.cz.
Plné znenie konferenčných príspevkov nájdete na CD v prílohe tohto časopisu, ktoré obsahuje aj príspevky z 31. informatického sympózia INFOS 2003.
Medzinárodnú konferenciu Informačné správanie a digitálne knižnice zorganizovala KKIV FiF UK v Bratislave v spolupráci so SAK so sponzorským prispením Open Society Foundation Bratislava, Goetheho inštitútu Bratislava, British Council a U. S. Embassy Bratislava.
Cieľom konferencie bola prezentácia výsledkov výskumu grantovej úlohy VEGA Interakcia človeka s informačným prostredím riešenej na KKIV FiF UK v Bratislave, ako aj informácie o dosiahnutých výsledkoch v oblasti výskumu digitálnych knižníc v rámci programu IST – DELOS, budovanie komunity v oblasti skúmania používateľov v nových podmienkach elektronickej komunikácie v SR – základné pojmy a prístupy a prepojenie nových teórií informačného správania s praxou skúmania používateľov vo vedeckých a akademických knižniciach.
Organizátori pripravili na túto akciu aj zborník s rovnomenným názvom (ISBN 80-85165-87-2)
Fotogalériu nájdete na:
http://jib-info.cuni.cz/foto/bratislava2003.
V dňoch 21. – 23. septembra 2003 sa uskutoční v Umeleckom centre Univerzity Palackého v Olomouci pracovný seminár s názvom Knižnica a architektúra – knižnice bez bariér. Cieľom bude hľadať cesty pri riešení problémov výstavby a rekonštrukcie knižníc, ako i odpovede na otázky spojené s víziou dokonale bezbariérovej knižnice (bližšie pozri http://knihovna.upol.cz/library-architecture).
V tejto súvislosti informujeme o čísle 1/2003 časopisu PROJEKT – Revue slovenskej architektúry, ktoré obsahuje niekoľko odborných článkov spolu s fotografickou a projektovou dokumentáciou, ktoré sa týkajú architektúry a architektonických trendov pri výstavbe a revitalizácii priestorov knižníc:
Od knižnice k mediatéke
Príbeh Univerzitnej knižnice
Centrum vedecko-technických informácií SR
11 knižníc – architektonické (ne)trendy
Knižnice ako architektonický fenomén na prelome milénia
Vývoj knižnice ako typologického druhu. Od knižnice k mediatéke
Kontakt: Redakcia PROJEKT – revue slovenskej architektúry, tel.: 02/5443 126 87, e-mail: projekt@internet.sk, www.archinet.sk.
Americké OCLC (Online Computer Library Center) oznámilo, že mu Nadácia Billa a Melindy Gates udelila 3-ročný grant na sumu 9 miliónov USD s cieľom vytvoriť verejne prístupný internetový portál zameraný na výpočtovú techniku a určený pre verené knižnice a iné organizácie, ktoré sprístupňujú informácie verejnosti. Portál má napomáhať všeobecné rozšírenie prístupu k informačným technológiám. Bude slúžiť pri uspokojovaní novovznikajúcich potrieb verejných knižníc v oblasti spravovania hardvéru a softvéru, pomáhať pri implementácii perspektívnych aplikácií, ako i v oblasti vzdelávania a poskytovania digitálnych knižničných služieb.
Začiatkom tohto roka vyšlo v Českej republike zvláštne číslo Bulletinu SKIP s názvom Slovenské knihovníctvo, ktorého autorkou je Mgr. Andrea Doktorová.
Útla brožúrka (30 strán) prináša stručnú charakteristiku vývoja slovenských knižníc po novembri 1989 podľa ich jednotlivých typov. Súčasťou je i krátka charakteristika SSK a SAK ako dvoch záujmových združení, kde SSK je prioritne určený na združovanie individuálnych členov, hoci akceptuje aj tzv. kolektívne členstvo knižníc a informačných inštitúcií. SAK, založený v roku 1992, v súčasnosti združuje 84 knižníc.
Redakcia Bulletinu SKIP vydala toto zvláštne číslo s cieľom prehĺbiť vzťahy medzi knihovníckymi spolkami, umožniť výmenu spolkových publikácií a vyvolať ďalšie kroky, ktoré pomôžu na českej i slovenskej strane.
Kontakt: kurkal@mlp.cz
Rezervácia dokumentov už aj cez internet
Od polovice februára ponúka Zemplínska knižnica G. Zvonického v Michalovciach svojim používateľom novú službu – rezerváciu dokumentov prostredníctvom svojej webovej stránky
www.zkgz.sk ( e-mail: opac_rezervacia@zkgz.sk).
Revolúcia v anglických verejných knižniciach
Ľudová sieť (People´s network) je ambiciózny projekt pripájania všetkých verejných knižníc na internet, vytvárania nových vzdelávacích stredísk v oblasti informačných technológií a zaškoľovania knižničných pracovníkov. Do konca roku 2002 bolo nainštalovaných 30 000 terminálov v 4 000 verejných knižniciach, ponúkajúcich 60 miliónov hodín voľného prístupu do internetu ročne, čo poskytne ľuďom rôzneho veku, záujmov a pôvodu príležitosť participovať na “prepojenej“ spoločnosti.
Projekt, ktorý riadi Rada pre múzeá, archívy a knižnice, sa financuje zo ziskov z lotérií (grant vo výške 120 miliónov libier), ktorého distribútorom je Fond nových príležitostí (New Oportunities Fund), predstavuje vlastne najväčšie nasadenie informačných technológií svojho druhu a najväčšiu samostatnú investíciu v 150-ročnej histórii služieb verejných knižníc.
http://www.peoplesnetwork.gov.uk.
Prekladač internetových stránok EUROTRAN 2002
CD-ROM Prekladač internetových stránok Eurotran je neoceniteľným pomocníkom pre každého, kto potrebuje často pracovať s internetovými stránkami v anglickom jazyku a nie je v anglickom jazyku dostatočne zdatný. Používateľom s čiastočnou znalosťou angličtiny zobrazí vedľa anglického textu aj jeho orientačný český preklad a oslobodí ich tak od nutnosti vyhľadávať neznáme slová v slovníku. Používateľom, ktorí nepoznajú angličtinu vôbec, zobrazí miesto anglického textu strojový preklad a umožní im tak základnú orientáciu v obsahu stránky. Program disponuje slovnou zásobou v rozsahu 420 tisíc anglických slov a slovných spojení a pracuje na všetkých počítačoch vybavených internetovým priehliadačom MS Internet Explorer 5 alebo 6.
CD-ROM si môžete objednať prostredníctvom firmy ANIMA, s. r. o., v Košiciach (pozri vnútornú stranu obálky).
Tento titul, ktorý udeľuje Krajská pobočka SSK Bratislavského kraja získala riaditeľka Knižnice Ružinov PhDr. Darina Horáková “za oživenie spolkového života v Bratislavskom kraji, za profesionálnu úroveň pripravovaných podujatí a za ľudský prístup a diplomaciu pri riešení problémov“.
Svet informácií a prístup nevidiacich a slabozrakých k nim
Informačné technológie prenikli už do každodenného života, ktorý si už bez nich ani nevieme predstaviť. Ich prostredníctvom informácie získame a odovzdáme skôr a efektívnejšie.
Nie každý z nás má však rovnaké podmienky na získavanie potrebných informácií. Je tu množstvo bariér – objektívnych i subjektívnych. Priestorové, jazykové, technologické či finančné bariéry, často aj nedostatočná informovanosť a osobné pohodlie. Jednou z nich je aj znížená komunikačná schopnosť vplyvom rôznych zdravotných problémov, ktoré si môžeme priniesť na svet, alebo ich v priebehu života získame. Patrí sem aj slabozrakosť, prípadne úplná strata zraku, ktorá môže negatívne ovplyvniť prístup k informáciám, pretože aj keď si to neuvedomujeme, žijeme vo svete predovšetkým obrazových informácií. A tie vnímame zrakom. Moderné informačné technológie a ich využívanie predstavujú pre zrakovo postihnutých slobodný a bezbariérový prístup k informáciám.
Našou ľudskou i odbornou povinnosťou je pomôcť vytvoriť podmienky na uľahčenie prístupu k informáciám odstraňovaním bariér technickými i technologickými pomôckami a profesionálnym prístupom. Preto kvôli tomu sme v Slovenskej pedagogickej knižnici zabezpečili a sprístupnili prvé verejné špecializované pracovisko pre slabozrakých a nevidiacich, ktoré je vybavené tak, aby sa aj títo naši používatelia mohli dostať k potrebným informáciám. Tvorí ho lupa, ktorá pomáha hlavne pri vypĺňaní formulárov a slúži na čítanie tlačených textov. Pri týchto činnostiach sa dá využiť svetelný červený bod, ktorý umožňuje lepšiu orientáciu v texte, s ktorým sa práve pracuje. Slabozrakí jednoduchou manipuláciou s lupou zväčšujú písmo, menia farby pozadia, zaostrujú text a môžu presne vyznačiť riadok, ktorý potrebujú.
Prostredníctvom programu Magic je možné čítať dokumenty a využívať internet až v 16-násobnom zväčšení. Zvukový program Jaws v spolupráci s technickým zariadením Braille Voyager “číta“ pracovnú plochu OS Windows a všetky operácie, ktoré používateľ vykonáva a zároveň konvertuje aktuálny obsah pracovnej plochy do braillovského riadka, t. j. do hmatového zobrazenia.
K úplnosti pracoviska chýba ešte tlačiareň na Braillovo písmo. Pracovisko nájdete na adrese: Slovenská pedagogická knižnica, Hálova 16, 851 01 Bratislava 5, http://www.spgk.sk, e-mail: postmast@spgk.sk, biblio@spgk.sk, tel.: 02/6241 0992-4.
L. P.