KIS MASK na Orave
Zo seminárov a konferencií
Orava – kraj, ktorý obdivujú turisti i milovníci krásna – nádherné doliny, lesy hýriace jesennými farbami… A v tejto kráse sa v dolnokubínskej Oravskej knižnice A. Habovštiaka uskutočnilo v októbri 2007 pracovné stretnutie neprofesionálnych knihovníkov z okresov Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín. Pre zaujímavosť uvádzame, že uvedené okresy zahŕňajú:
Metodička Oravskej knižnice A. Habovštiaka Mgr. Martina Fecskeová srdečne privítala zástupcov menovaných obecných knižníc, ale aj školských knižníc okresu D. Kubín a zástupcov Slovenskej národnej knižnice. Katarína Farbakyová – pracovníčka SNK, Národného bibliografického ústavu v Martine – prezentovala Knižnično-informačný systém pre malé a stredné knižnice (KIS MaSK). Metodické príručky spolu so základnými informáciami sa nachádzajú na webových stránkach: – http://www.infolib.sk/index/podstranka.php?id=1351 a obsahuje ich aj samotný inštalačný program KIS MaSK. Prednášajúcu dopĺňal Ing. Emil Rišian. Uviedol vylepšenia (Upgrade 2006) programu KIS MaSK:
OPAC – Webkatalóg knižnice
Podľa E. Rišiana KIS MaSK nenahrádza veľké knihovnícke systémy, ktoré majú za cieľ sprístupňovať svoj elektronický katalóg prostredníctvom internetu (ale táto možnosť je už reálna – bol zakúpený modul Web katalóg – katalóg prístupný na internete). Systém KIS MaSK bol navrhnutý tak, aby uspokojil potreby všetkých knižníc, ktoré budujú svoj elektronický katalóg. Uviedol tabuľku č. 1 – Používatelia systému podľa typu knižníc k 1. 10. 2007 Poznámka redakcie: V e-verzii tohto čísla ITlib nájdete kompletný zoznam používateľov KIS MaSK. V tab. č. 2 prezentoval zoznam 113 používateľov systému k 1. 10. 2007 zoradených podľa sídla:
Ďalej uviedol technické požiadavky na počítač, na ktorom sa má nainštalovať KIS MaSK:
KIS MaSK bol odskúšaný aj na operačnom systéme Windows Vista, ale vzhľadom na malé rozšírenie u používateľov odporúčame radšej OS Windows XP. Pripojenie na internet sa nevyžaduje! KIS MaSK sa distribuje na základe písomnej objednávky. Predajná cena KIS MaSK-u je stanovená podľa cenového výmeru 14/2004: Jednopoužívateľská verzia: 2 500 Sk/ 1 kus Sieťová verzia: 3 000 Sk/ 1 kus Ročný servisný poplatok predstavuje čiastku: 2 000 Sk – do 10 000 k. j. 4 000 Sk – do 20 000 k. j. 6 000 Sk – do a nad 30 000 k. j. Suma platby za servisné služby v sebe zahŕňa:
(SNK prideľuje knižniciam na základe nahlásenia knižnice začiatočný „prefix“, podľa typu knižnice. Knižnice sú zaradené do celoslovenskej evidencie – zodpovedná osoba: Ing. Ľ. Mikuláš.) E. Rišian a K. Farbakyová spolupracujú so spracovateľskou firmou a odstraňujú nedostatky, s ktorými sa stretávajú počas konzultácií v knižniciach. Všetky problémy sa snažia vyriešiť, ale nové zmeny je potrebné overiť si v prvom rade v praxi. Treba podotknúť, že ďalší vývoj KIS MaSK-u bude možný len v tom prípade, že budú na túto činnosť vyčlenené ďalšie finančné prostriedky zo SNK (Ministerstva kultúry). Aj keď pre neprofesionálnych knihovníkov bola knihovnícka terminológia ťažko „stráviteľná“, reagovali na prednášajúcich zo SNK otázkami:
O tom, ako získať finančné prostriedky z grantu MK SR na nákup KIS MaSK, informovala pracovníkov obecných a školských knižníc Mgr. Martina Fecskeová. Zdôraznila, že k pozitívnej zmene stavu informatizácie a internetizácie prispelo MŠ SR realizovaním programu pre financovanie rozvojových projektov školských knižníc Elektronizácia a revitalizácia školských knižníc 2006. V súčasnosti je v školských knižniciach prístupných 881 počítačových staníc, z toho je 676 počítačových staníc pripojených na internet školy. Školské knižnice väčšinou využívajú akademickú sieť SANET, na ktorú sú pripojené základné a stredné školy. Záverečné slovo patrilo PhDr. Milanovi Gondovi – riaditeľovi Oravskej knižnice A. Habovštiaka, ktorá nesie toto čestné pomenovanie od r. 2004. Uviedol, že všetko sa posúva dopredu, aj keď pomalšie, ako by sme si želali. Ale potešil všetkých prítomných pozitívnou správou, že za knihy sa od 1. 1. 2008 odvedie nižšia daň – zo základnej 19 % sadzby DPH do zníženej 10 % sadzby, ktorá sa momentálne uplatňuje len na lieky. Dúfa, že konečne sa stane literatúra pre určité skupiny obyvateľov dostupnou! Poďakoval prednášajúcim za prezentácie a vyslovil presvedčenie, že cieľ pracovného stretnutia bol splnený – ukázať obecným a školských knižniciam, ktoré budujú svoje katalógy ešte klasickým spôsobom (lístkový katalóg), že prostredníctvom zakúpeného KIS MaSK-u môžu vytvárať svoj elektronický katalóg na základe dát SNK. Na záver niekoľko ohlasov z praxe… Profesor Štefan Kimlička vo svojej poslednej knižke Informačné systémy, ktorá vyšla v SNK v roku 2006, uvádza, že „odozva používateľov na kvalitu a rozsah služieb (KIS) sa overuje v etape prevádzky v pravidelných časových intervaloch. Využívajú sa na to dotazníkové metódy a rozhovory s vybranými vzorkami používateľov… Kvalita a efektívnosť servisu dodávateľov softvéru, hardvéru a ďalších služieb sa porovnáva so zmluvou …“ Preto sme oslovili knihovníčky, ktoré s KIS MaSK-om pracujú, ako sú s ním spokojné. Uvádzame ich odpovede v plnom znení: 1. Obecná knižnica Topoľčianky (Nitriansky kraj) KIS MaSK používame od októbra 2005, dovtedy a ani neskôr sme nepoužívali iný knižničný systém. Od uvedeného dátumu sme spracovali 10 600 k. j. vrátane čiarových kódov. S MaSK-om sa nám pracuje veľmi dobre, uľahčuje nám prácu, hlavne čo sa týka vyhľadávania pre čitateľov. Nemáme pocit, že by sa v ňom malo niečo zlepšiť. S pracovníkmi SNK sa nám pracuje skvele, sú milí a ochotní, vždy sa snažia pomôcť. Aj keď školenie by sme rady privítali, pretože od januára 2008 chceme začať realizovať aj výpožičky prostredníctvom MaSK-u. A v tom ešte veľmi jasno nemáme…
2. Mestské kultúrne stredisko Sliač (Banskobystrický kraj) Program máme zakúpený od 19. marca 2006. Odvtedy sme až do konca roku 2006 „nahadzovali“ databázu. Pri tej príležitosti sme vykonali aj revíziu fondu. Výpožičný systém sme spustili až v druhom mesiaci roku 2007. Bolo to aj z dôvodu opravy lokálneho katalógu, triedenie kategórií sme získali až v druhom upgrade – v októbri 2006. Od nainštalovania systému sme elektronickou formou spracovali celý knižničný fond knižnice, čo do konca roku 2006 podľa štatistického výkazu je 13 356 kníh. Rok 2007 ešte nemáme vyhodnotený. Pred zakúpením KIS MaSK-u sme nepoužívali žiadny iný systém. Pracuje sa nám s ním výborne, uľahčuje nám prácu a hlavne informovanosť o danej knihe – odbúrava nám náročné vyhľadanie v policiach, prípadne katalógových lístkoch. V danom momente vieme povedať používateľovi, kde hľadaná kniha je a kedy bude k dispozícii. Je to výborný program a pre malé knižnice absolútne postačujúci. Spolupráca so SNK je z môjho hľadiska výborná –zatiaľ sa každý problém ústretovo vyriešil. Oceňujem zjednodušenie práce nainštalovaním vzdialenej správy a osobnej ochote riešiť problém Ing. Rišianom a p. Farbakyovou. Zo strany SNK by som možno uvítala rýchlejšiu aktualizáciu dát – dáta staršie ako jeden rok pri preberaní záznamov z katalógov SNK sú výhodné pri budovaní fondu. Pri dopĺňaní sú v časovom sklze. Nové knihy z roku 2006 tam nenájdem. Nedostatky: požičanú knihu – ak ju omylom nevrátime v karte používateľa, môžeme požičať bez problémov ďalšiemu! Nemalo by nás pustiť ďalej; rezervácia kníh je veľmi nepraktická – jednoduchšie by bolo, aby sa v lokálnom katalógu objavila rezervácia hneď pod poznámkou – požičaná komu a dokedy – dať poznámku čakatelia (príp. rezervovaná), pretože cez výpožičnú kartu je to veľmi zdĺhavé a veľmi nepraktické; v karte výpožičky – pri samotnom požičiavaní knihy by som možno ocenila automatické prejdenie kurzoru na druhej strane karty, nie na políčko čiarový kód, ale na políčko SIGNATÚRA; urýchlilo by to našu prácu s vypožičiavaním, pretože malé knižnice zo známych ekonomických dôvodov (nákup brán, čítačky čiarových kódov) nebudú požičiavať knihy podľa čiarového kódu, ale podľa jedinečnej signatúry. 3. Obecná knižnica Raslavice (Prešovský kraj) KIS MaSK používame od augusta 2006. K dnešnému dňu sme spracovali celú našu obecnú knižnicu, t. j. 7 447 kníh. Pracuje sa nám v celku dobre s týmto knižničným systémom, ale ak sa vyskytne niekde chyba, tak nám v celkovej zostave povie, že je, ale kde konkrétne, to už nám neukáže. Navrhovali by sme podrobnejšie školenie hneď na začiatku spustenia KIS MaSK, aby sme sa vyhli chybám, ktoré potom robíme v priebehu spracovania kníh. |