Projekt KIS3G a iné knižnično-informačné systémy
Zo Slovenska
Slovenská národná knižnica sa v spolupráci so svojimi partnermi podieľa na riešení, riadení a implementácii projektu KIS3G (Knižnično-informačný systém tretej generácie), ktorý sa už v praxi realizuje a zasiahol aj do stratégie tvorby súborných katalógov po roku 2003. Nová situácia si vyžaduje, aby SNK v súlade so svojimi zákonnými kompetenciami zaujala svoje odborné stanovisko k budúcnosti súborných katalógov a aby vysvetlila princípy stratégie, ktorú v praxi presadzuje. Projekt KIS3G je orientovaný na využívanie spoločného softvéru Virtua knižnicami, ktoré sa na jeho využívaní podieľajú na základe zmlúv o spolupráci. Prezentačná stránka KIS3G pod názvom Slovenská knižnica patrí medzi najnavštevovanejšie stránky v oblasti kultúry (5. – 6. miesto v štatistike naj.sk z 960 monitorovaných stránok). Je to po stránke obsahu a rozsahu historicky a významom najväčšia bibliografická databáza a katalóg obsahujúci vyše 3 milióny záznamov o dokumentoch v zbierkach knižníc a systémov v SR. Návštevnosť stránky sa v roku 2005 – 2007 pohybuje od 600 000 do 1 200 000 návštevníkov mesačne a má stúpajúci trend (pozri: https://www.kis3g.sk). Portál Slovenská knižnica al Európska knižnica a vice versa (pozri: http://www.theeuropeanlibrary.org/portal/index.html). Takúto možnosť nemajú knižnice mimo projektu KIS3G. V ďalšom období (v rokoch 2007 – 2013) partnerské knižnice projektu KIS3G budú profitovať z účasti SNK na tvorbe Európskej digitálnej knižnice. SNK má mimoriadny záujem o spoluprácu so všetkými knižnicami knižničného systému SR. Centrálne sprístupňovanie informácií o jednotlivých druhoch dokumentov považuje za elementárnu povinnosť všetkých knižníc. V knižničnom systéme na Slovensku existujú a budú existovať knižnice, ktoré používajú a budú používať spoločný softvér Virtua minimálne niekoľko ďalších nasledujúcich rokov. Sem patria aj knižnice, ktoré sa rozhodli v blízkej budúcnosti prejsť na spoločný softvér Virtua. V tomto prípade je riešenie veľmi jednoduché. Bibliografické záznamy sa v súlade so štandardom MARC21 pre bibliografiu vytvárajú len raz. Knižnice, ktoré majú ten istý titul, už nevytvárajú bibliografický záznam. Ak je to potrebné, dopaňajú k bibliografickému popisu v hotovom zázname svoje vlastné predmetové heslá, prípadne iné údaje. Pokiaľ im bibliografický záznam vyhovuje, pridávajú k nemu len štandardné holdingové informácie podľa formátu MARC21 pre holdingy a špecifické informácie o každom svojom exemplári. Spracovatelia používajú zamestnaneckého klienta systému Virtua. Tento klient komunikuje so systémom Virtua na serveri cez protokol Z39.50. V knižničnom systéme na Slovensku však existujú a budú existovať knižnice, ktoré nepoužívajú a nebudú používať spoločný softvér Virtua. V prípade nevirtuáckychknižníc, teda knižníc, ktoré nepoužívajú softvér Virtua, treba riešiť tieto problémy:
SNK rovnocenne so všetkými svojimi partnermi v projekte KIS3G rešpektuje uznesenie vlády SR č. 801/2002 o používaní spoločného softvéru. Preto ani SNK ani jej partneri nie sú oprávnení vynakladať dodatočné ďalšie finančné prostriedky a kapacity na riešenie problémov, ktoré vznikajú tým, že niektoré knižnice a ich zriaďovatelia sa rozhodli nerešpektovať spomenuté uznesenie vlády. Partneri KIS3G nie sú napr. zodpovední za to, že knižnice používajú iné formáty, ako je formát MARC21 pre bibliografiu, holdingy a autority, hoci Ústredná knižničná rada dávnejšie odporučila prejsť na formát MARC21 a súvisiace štandardy v celom knižničnom systéme SR. SNK nepovažuje za efektívne, aby hľadala pre jednotlivé knižnice spôsob spolupráce na súborných katalógoch po organizačnej, technickej a finančnej stránke. Tieto problémy a s tým súvisiace náklady musia riešiť a znášať knižnice, ktoré sú podľa zákona 183/2000 Z. z. o knižniciach povinné participovať na tvorbe súborných katalógov a vlastnou vinou sa ocitli v pozícii nekompatibilných partnerov. SNK rovnako nemá v úmysle podporovať neštandardné riešenia, ktoré by mali dočasne riešiť spoluprácu medzi lokálnym softvérom a systémom Virtua. Tieto náklady by mali znášať dodávateľské spoločnosti poskytujúce softvéry pre knižnice. Knižnice sú oprávnené vyžadovať od dodávateľských spoločností, aby sa prispôsobili požiadavkám budovania národného knižničného systému a stratégii informatizácie knižníc. SNK napriek všetkému prejavuje záujem o efektívnu spoluprácu na tvorbe súborných katalógov so všetkými knižnicami bez ohľadu na to, aký lokálny systém používajú. V záujme efektívneho riešenia navrhuje takýto postup:
Domnievame sa, že realizácia tejto koncepcie umožní efektívne vyriešiť dlhotrvajúce problémy kooperácie pri budovaní súborných katalógov na Slovensku. Podobný princíp je možné veľmi efektívne použiť aj pri tvorbe národných súborov autorít.
Poznámka redakcie: Uvedený text je výťah z prednášky riaditeľa SNK v Martine doc. PhDr. Dušana Katuščáka, PhD., „Stratégia Slovenskej národnej knižnice pri budovaní súborných katalógov“, ktorá odznela na seminári Projekty – Knižnično-informačný systém tretej generácie (KIS3G) a Knižnično-informačný systém pre malé a stredné knižnice (KIS MaSK), ktorý sa konal v apríli 2008 v Banskej Bystrici. |