Infomix
Infomix
SNK v Martine pripravuje novú koncepciu O príprave koncepcie národného programu komplexnej ochrany historických knižničných fondov na Slovensku sa dočítate v Bulletine SAK č. 1/2005. Ideový projekt a stanovenie základných úloh národného programu komplexnej ochrany HKF bude akceptovať medzinárodné normy v tejto oblasti. Ako jednoznačná priorita sa javí ukončenie pasportizačného prieskumu. Ďalším dôležitým momentom je analýza historickej hodnoty zbierok a jednotlivín zmapovaných na základe pasportizácie. Nemenej dôležitým krokom národného programu bude proces fyzickej ochrany dokumentov a odbornej analýzy stavu uloženia a podmienok uloženia HKF. Očakávané výsledky by mali priniesť reálny obraz o výskyte a stave HKD a HKF na území SR.
Projekt internetizácie českých knižníc (PIK) Na webovej stránke Ministerstva informatiky ČR www.micr.cz/scripts/detail.php?id=1877 nájdete Projekt internetizácie českých knižníc (PIK), ktorý by mal zabezpečiť, aby všetky knižnice, ktoré prejavia záujem, boli do roku 2006 pripojené k vysokorýchlostnému internetu s tým, že tri roky budú komunikačné poplatky hradené zo štátneho rozpočtu.
Aj to sa môže stať… Bezpríkladnú sériu krádeží vzácnych exponátov z Kráľovskej národnej knižnice v Kodani sa podarilo odhaliť vďaka túžbe po luxuse zo strany vdovy istého Dána a jej detí. Po štvrťstoročí neúspešného pátrania po zlodejoch, ktorí z tejto knižnice odcudzili 3 200 vzácnych publikácií, sa na vyšetrovateľov prípadu usmialo šťastie. V septembri minulého roku sa totiž prihlásil aukčný dom Christie’s v Londýne, ktorý dostal ponuku na vydraženie niektorých z ukradnutých publikácií v hodnote troch miliónov dánskych korún. Britskí experti nadobudli isté podozrenie, preto sa informovali v Kodani o ich pravosti. Ďalej to už bola rutinná záležitosť. Pri domovej prehliadke u vdovy našla polícia bez väčších problémov 1 650 odcudzených kníh v 74 prepravkách, čo predstavuje viac ako polovicu diel nezvestných viac ako 25 rokov. Páchateľom krádeží v rokoch 1960 – 1970 bol medzičasom zosnulý manžel odhalenej, ktorý v inkriminovanom čase pracoval v knižnici ako orientalista. Dánski novinári vyrátali, že kolegami rešpektovaný, za čestného a bezúhonného považovaný sympatický muž musel za 10 rokov každý pracovný deň odcudziť najmenej jednu mimoriadne cennú knihu. A. G.
Časopis ITlib. Informačné technológie a knižnice prijal ponuku na účasť v medzinárodnom projekte Český elektronický časopis o informačnej spoločnosti Ikaros ponúkol nášmu časopisu účasť v medzinárodnom projekte Information Society without Borders: Re-Establishing and Development of the Cross-Border Cooperation within the Information Studies and Librarianship, ktorý sa spoločne s partnermi z Poľska a Maďarska zameriava na prehĺbenie spolupráce, vzťahov a povedomia o odborníkoch v oblasti informačnej vedy a knihovníctva, výmenu skúseností, podporu publikovania a vzdelávania. Súčasťou projektu je aj príprava 20 biografií (päť z každej krajiny) vybraných nežijúcich osobností z tejto oblasti za posledných 100 rokov. V rámci projektu sa budú partneri z Čiech, Slovenska, Maďarska a Poľska stretávať a zúčastňovať na odborných akciách v týchto krajinách, podporí sa vydávanie prác autorov z týchto krajín v ostatných krajinách. O projekte priebežne informujeme na internetovej stránke nášho časopisu IT lib ( www.cvtisr.sk/itlib) a na portáli www.infolib.sk.
Softvér pre malé a stredné knižnice MASK Slovenská národná knižnica v Martine ponúka nový softvér pre malé a stredné knižnice “Softvér pre malé a stredné knižnice MASK”.
Viete, kto je naším patrónom? Nebeským patrónom knihovníkov a archivárov je sv. Vavrinec. Roku 258 nášho letopočtu tohto mladého človeka nevšednej krásy a urodzeného pôvodu poveril pápež Sixtus II. zodpovednosťou za cirkevné vatikánske klenoty vrátane vzácnych kníh. Chamtivý rímsky prefekt ich však chcel skonfiškovať, a preto prikázal Vavrincovi presunúť všetky cennosti do obecného mestského eráru. Mladý ochranca to odmietol, a preto bol potrestaný upálením na miernom ohni. Symbolom sv. Vavrinca sa preto stala otvorená kniha a roštová mriežka.
Koliesko prvej pomoci a záchranných prác V rámci aktivít MODRÉHO ŠTÍTU ( http://skip.nkp.cz/odbCKMS.htm) bolo vydané “Koliesko prvej pomoci a záchranných prác”, ktoré si môžu české knižnce bezplatne objednať. Koliesko je zhotovené z kartónu a je určené na zavesenie do skladov knižničných fondov a iných priestorov knižnice, kde je predpoklad vzniku krízových situácií, napr. požiar, zatopenie vodou a pod. Na koliesku sú sústredené základné pokyny správania sa v krízových situáciách. Viac informácií na URL adrese: http://skip.nkpcz/odbCKMSkolecko.htm
Bakalársky a konverzný magisterský odbor knižnično-informačné štúdiá na KKIV FiF UK po prvýkrát V budúcom akademickom roku Katedra knižničnej a informačnej vedy FiF UK v Bratislave otvorí po prvýkrát trojročné bakalárske štúdium, ktoré je určené pre absolventov stredných škôl. Trojročné konverzné magisterské štúdium je určené pre absolventov bakalárskeho štúdia iných odborov z rôznych fakúlt. Okrem toho katedra ponúka aj dvojročné magisterské štúdium určené tým, ktorí už získali bakalársku hodnosť v knižnično-informačných štúdiách. Bez zmien zostal na katedre spôsob doktorandského štúdia knižničnej a informačnej vedy. Oproti minulosti došlo k výraznej zmene, ktorú ocenia najmä tí, ktorí sú už zamestnaní. Všetky uvedené formy štúdia môže katedra otvoriť v dennej (internej) aj externej forme. Viac informácií záujemcovia nájdu na URL adrese http://www.fphil.uniba.sk/~kkvi/index.html, alebo ich môžu získať na e-mailovej adrese kkvi@fphil.uniba.sk. |