Viete, že…
Na odbornú nôtu
Úspešný IT profesionál sa bude identifikovať nielen s vlastným odborom, ale s celým priemyselným odvetvím, na ktorého procesoch a projektoch sa bude zúčastňovať. Taký človek potom nepovie: “Pracujem v IT”, ale napríklad povie: “Dva roky som pomáhal navrhnúť proces predaja prostredníctvom internetu, vďaka čomu sme zvýšili príjmy podniku o 20 %”. IT profesionáli musia dokázať, že rozumejú podstate podnikania, že majú prehľad o odvetviach, kľúčových procesoch, zákazníckej základni, regulačných opatreniach, kultúre a bariérach. Gartner odhaduje, že do roku 2010 sa bude šesť z desiatich IT profesionálov priamo podieľať na obchodných činnostiach firmy. […] Do roku 2010 Gartner predpovedá, že IT oddelenia sa v stredne veľkých a veľkých podnikoch zmenšia o 30 % v porovnaní so súčasným stavom. “Ak bolo posledné desaťročie v znamení špecialistov, toto desaťročie bude v znamení verzatilistov,” povedala pani Morellová. “Verzatilisti sú ľudia, ktorí vďaka rozličným rolám, pozíciám a skúsenostiam môžu využívať rôznorodé znalosti a prispievať k vytváraniu nových hodnôt. Verzatilisti majú hlboké znalosti a schopnosti v najrozličnejších oblastiach. Môžu ich uplatňovať v celej firme a vypĺňať medzery v oblasti ľudských zdrojov.” Keď budú zákazníci a poskytovatelia služieb zamestnávať verzatilistov, dostanú sa ďalej, ako by sa dostali so špecialistami. […] IT profesionáli sa musia rozhodnúť, či chcú zostať pri “čistej technológii”, alebo sa pustia do nových domén a budú rozvíjať svoje znalosti v oblasti priemyselných odvetví trhových segmentov a kľúčových procesov. […] IT profesionál musí získať obchodné návyky, poznať kľúčové procesy a mať znalosti z odvetvia. Čím viac bude rozumieť skutočnému fungovaniu podniku a firemného prostredia, tým viac bude mať príležitostí uplatniť sa na trhu práce. Zdroj: Zostanú iba štyri profesijné oblasti: technológie, informácie, procesy a vzťahy. eFOCUS 4/2005, s. 56.
Išlo o tieto vlastnosti: 1. presnosť, 2. prispôsobivosť, 3. presvedčenie o dobrom zmysle svoje práce, 4. spoľahlivosť, 5. húževnatosť, 6. zdravie, 7. predstavivosť, 8. usilovnosť, 9. iniciatívnosť, 10. inteligencia, 11. úsudok, 12. pamäť, 13. zvedavosť, 14. zmysel pre upravenosť, 15. trpezlivosť, 16. príjemnosť, 17. odborné znalosti, 18. rýchlosť, 19. systematickosť. Zdroj: Ludmila Kubátová: Přežije ideál knihovníka z roku 1930 rok 2000? In Národní knihovna – knihovnická revue. Rok 1999, č. 5, s. 253–254. Dostupné aj na webe: http://full.nkp.cz/nkkr/Nkkr9905/9905253.html.
Údaje sú spracované podľa materiálu IFLA Global Library Statistics 1990-2000, publikovaného v septembri 2003 a online prístupného na http://www.ifla.org/III/wsis/wsis-stats4pub_v.pdf. |